Де можуть спостерігатися вагітні ВПО
Вагітні, які переїхали в інші регіони країни через бойові дії, можуть отримати необхідну медичну допомогу безоплатно. Жінка може обрати будь-яку лікарню, яка надає медичну допомогу за пакетом «Ведення вагітності в амбулаторних умовах» та розраховувати на медичний супровід безоплатно — незалежно від терміну вагітності чи наявності декларації з лікарем первинної ланки.
Щоб знайти ці заклади, зателефонуйте до контакт-центру НСЗУ за номером 16–77. НСЗУ також радить згодом зателефонувати безпосередньо у медзаклад, щоб уточнити графік роботи та записатися на прийом. Вагітні мають право отримати весь перелік необхідних послуг (від розробки індивідуального плану ведення вагітності до необхідних лабораторних аналізів та інструментальних обстежень) безоплатно.
Молоді батьки, які переїхали в інший регіон, можуть отримати всі необхідні послуги в медичному закладі за новим місцем перебування. Згідно з роз’ясненням НСЗУ від 21 травня 2022 року, для цього не потрібно попередньо реєструватись, також медичний заклад не може відмовити у наданні послуг, посилаючись на попереднє місце проживання батьків.
Якщо у вагітної почалися пологи під час чи відразу після переїзду в новий населений пункт і їй потрібно терміново знайти пологовий, то НСЗУ радить якнайшвидше зателефонувати на номер 16–77 та дізнатися, де найближча лікарня з пологовим відділенням чи пологовий будинок.
За можливості породіллі варто мати з собою документ, що посвідчує особу, обмінну карту та речі першої необхідності для себе та дитини на час перебування в лікарні.
Важливо: працівники медичного закладу не мають права просити вас про якісь благодійні внески — безоплатний пакет послуг гарантує вам усе необхідне: ліки, медичні вироби та надання медичної допомоги черговою акушерською бригадою. Знеболення під час пологів (або інших процедур), скринінг критичних вроджених вад серця та інші необхідні дослідження, планові щеплення дитини, а також харчування породіллі у стаціонарі також є безоплатними.
За необхідністю дитині також повинні безоплатно надати первинну реанімацію та стабілізацію стану, а також профілактичні заходи, якщо вона народжена від ВІЛ-позитивної жінки. У разі потреби і жінку, і її дитину переведуть до відповідного регіонального центру, де можна буде отримати комплексну допомогу.
Якщо немовля народилося передчасно або зі складною патологією, воно отримає медичну допомогу в межах пакету «Медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках».
Нагадуємо, що завдяки сформованому в електронній системі охорони здоров’я медичному висновку про народження батьки немовляти можуть отримати послуги від держави при народженні дитини (свідоцтво про народження та внесення інформації про дитину до Реєстру пацієнтів, а також інші послуги, повʼязані з допомогою від держави — грошова допомога батькам, грошова компенсація пакета малюка тощо) навіть дистанційно, за допомогою порталу «Дія».